
17:43, 21 лютого
Правоохоронці викрили масштабну схему розкрадання коштів через систему «Дзвін»

НАБУ і САП викрили масштабну корупційну схему у сфері оборони. Вона призвела до втрат державного бюджету на понад 246 мільйонів гривень. Про це йдеться на телеканалі Н1 у програмі «Золотий Батон».
Схема стосується розкрадання коштів під час створення автоматизованої системи Центру оперативного керівництва Збройними Силами «Дзвін». Про це повідомляє пресслужба Національного антикорупційного бюро. Джерела видання «РБК-Україна» в правоохоронних органах зазначили, що підозри повідомили колишньому заступнику начальника Генштабу ЗСУ Радіону Тимошенку та ексначальнику військ зв'язку ЗСУ Володимиру Рапку. Також серед підозрюваних: колишній начальник Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ та директор приватного товариства, який і є головним виконавцем контракту.
За даними слідства, у 2016 році Міноборони уклало контракт на розробку системи «Дзвін» з приватним товариством, яке не мало подібного досвіду. За чотири роки технічне завдання було змінено 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 млн гривень, водночас функціонал системи зменшився в десятки разів. Розробка виявилась низькоякісною: вона не сумісна з протоколами НАТО і не інтегрується з іншими військовими системами. А у ході слідства учасники схеми ще й почали приховувати ключову документацію. Через серйозні помилки в архітектурі система «Дзвін» не підлягає доопрацюванню - кажуть слідчі.
Зазначається, що Система «Дзвін» мала стати системою управління військом стратегічного рівня, на кшталт всім відомої «Дельти». В грудні 2022 року тодішній міністр оборони Резніков навіть підписав указ про взяття її на озброєння, однак військові мають безліч зауважень щодо функціоналу «Дзвону». Вони нарікають, що в основі розробки лежить документообіг, а має бути ситуаційна обізнаність. Все, що передається в цій системі, — це документи. А, скажімо, приєднати радар, щоб отримувати інформацію про повітряний простір, неможливо. Крім того, мова йде і про неможливість інтеграції цієї розробки з іншими системами. Це означає, що інші українські системи («Кропива», «Термінал», «Дельта») не матимуть можливості автоматизовано обмінюватись інформацією з «Дзвоном».
Під час слідства детективи і прокурори зіштовхнулись зі спробами завадити розслідуванню: причетні до схеми особи почали приховувати ключову документацію щодо фінансування та розробки проєкту. Також після початку розслідування вони пришвидшили роботу та навіть безкоштовно модернізували систему, намагаючись зробити її більш схожою на початковий задум. Однак через фундаментальні помилки в архітектурі доопрацювання системи «Дзвін» є неможливим.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:34, Вчора
09:10, 19 березня
26
19:11, 22 березня
live comments feed...