• Головна
  • Старий Новий рік 2017: традиції святкування
12:29, 11 січня 2017 р.

Старий Новий рік 2017: традиції святкування

Дуже незвичайне свято, Новий рік за старим стилем, відзначають за звичкою в тих країнах, де Різдво христове приходить в січні, тобто, обчислюється за юліанським календарем. Після зміни системи літочисления в Європі на григоріанський календар, Новий рік змістився на 13 днів, але прихильники традицій відзначають його за старим стилем.

Старий Новий рік відзначають не лише у всіх країнах колишнього СНД, але в Югославії, деяких кантонах Швейцарії і навіть в Японії – японці називають цей день, точніше ніч, «риссюн» і вважають його початком сільськогосподарського календаря. Але для слов'ян Старий Новий рік, який святкують у ніч з 13 на 14 січня, має особливе значення і власні традиції, які збереглися ще з язичницьких часів.

Головні традиції на Старий Новий рік

Схоже на те, що святкування Нового року за старим стилем збереглося до наших днів, тому що до різдва, яке православні відзначають 7 січня, вони зобов'язані дотримуватися посту, а значить 1 січня будь-які гуляння та веселощі для них неприпустимі.

Зі старим Новим роком пов'язані також народні свята Меланки і Василя Великого. Ніч з 13 на 14 січня вважалася магічною і в деякому роді, переломною, з особливим впливом на весь наступний рік, змови і ворожіння, а так само щедрування та «засівання», забезпечували в майбутньому хороший урожай, що було життєво важливо для наших предків-землеробів.

На Старий Новий рік прийнято готувати майже як на Різдво, причому обов'язковим атрибутом досі є кутя, але не пісна, як на святвечір, а присмачена тваринним жиром. Каша, до речі, варилася не просто так, це вважається ритуальним дійством, яке одночасно було ворожінням на наступний рік: старша жінка вдома виставляла на стіл крупу, до якої ніхто не повинен був торкатися, крім неї. Потім вона змішувала всі складові куті, а за процесом спостерігала вся родина, при цьому господиня читала особливі змови. Якщо готова каша переповнювала горщик, у якому варилася, чекали неприємностей. Якщо кутя виходила густа і навариста – буде в родині достаток і благополуччя.

13 січня, напередодні Старого Нового року в нашій країні завжди величали Щедрий вечір, або день пам'яті св. Меланії. Саме з ним пов'язана традиція щедрування – коли ряджені ходять по домівках, засівають зерном і співають «щедрівки», в яких вітають господарів будинку і бажають їм щедрого і щасливого року. Такий собі симбіоз язичництва і християнства. Саме на Меланки під час колядування ряджених вони отримують самі щедрі подарунки – гроші, м'ясо, солодощі та інше, оскільки народне повір'я говорить: чим багатшим буде подарунок, тим краще життя в наступаючому році.

Ну а що стосується подарунків — їх так, як і на світський Новий рік і релігійне Різдво один одному дарують, але це не історична традиція, а скоріше, сучасне правило, за принципом " а чому б не скористатися нагодою зробити близьким приємне.

Ворожіння на Старий Новий рік

На Меланки традиційно незаміжні дівчата ворожили на суджених, і вважалося, що такі ворожіння і змови дієві ще більше, ніж ті, що проводили напередодні Різдва. Хоч церква і категорично проти усіляких змов і ворожінь, кого це зупиняє, якщо так хочеться дізнатися, чи збудуться бажання?

Ворожіння у склянці

Збиралися дівчата ввечері, 13 січня, набирали воду, заповнивши чотири склянки до половини. Потім в один стакан додавали цукор, в іншій сіль, третій каблучку з пальця, четвертий не додавали нічого. Дівчина, яка бажає дізнатися долю, відверталася спиною, а друга перемешивала склянки, потім вона вказувала на кожен по черзі, доки ворожка подруга її не зупинить. Якщо вода в склянці солодка – бути щастя в новому році, якщо солона – очікує печаль і сльози, з колечком – вийти заміж або зустріти судженого, а порожня – самий звичайний рік, без особливих змін.

Ворожіння на зернах на виконання бажання

Найпростіше ворожіння – наповніть миску будь-яким великим зерном, загадайте бажання і візьміть жменьку зерняток з миски. Якщо кількість зерен парне – бажання збудеться, якщо непарне, відповідно – не збудеться.

Насправді на Старий Новий рік гадають не тільки дівчата, а ворожіння ті ж, що і напередодні Різдва: з дзеркальним коридором, башмачком з вікна, кільцем на кількість і стать майбутніх дітей і багато інших. Звичайно, в сучасному світі ворожінь вірити дещо смішно, але чому б не спробувати?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Адвокат
3,5%
Банкір
1,2%
Будівельник
2,4%
Військовослужбовець
18,8%
Економіст
1,2%
Державний службовець
0,0%
Журналіст
2,4%
Лікар
4,7%
Народний цілитель
0,0%
Повія
22,4%
Політик
0,0%
Психотерапевт
1,2%
Поліцейський
2,4%
Продавець
1,2%
Священнослужитель
12,9%
Страховий агент
1,2%
Суддя
0,0%
Учитель
24,7%
#СтарийНовийрік #ворожіння #бажання #Різдво #церква
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...