
12:08, 9 січня 2018 р.
Як не потрапити у трудове рабство в Польщі. П'ять правил для заробітчан

Чим більше українських заробітчан їде в Польщу, тим частіше їх "кидають" на гроші, а деякі взагалі батрачать за їжу та ночівлю.
У 2016 році, за інформацією посольства України в Польщі, польська поліція порушила 96 кримінальних справ з торгівлі людьми, в яких постраждали українці. У першому півріччі 2017 року розслідували 24 таких справи.
"Країна" з'ясувала п'ять головних правил, як не потрапити у трудове рабство в Польщі. Радами поділилися юрист Тетяна Войнова і представник львівського агентства з працевлаштування Марія Фурдак.
Правило № 1: перевірка і ще раз перевірка
Перевірити фірму-посередника. А саме попросити показати в агентстві з працевлаштування такі документи: копію свідоцтва про державну реєстрацію, фотокопію ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном.
Також потрібно вимагати завірену письмову інформацію про характер майбутньої роботи, загальні умови праці та проживання в країні працевлаштування.
Шахраї можуть вимагати попередньо оплатити нібито їхні послуги або оформлення робочої візи. Офіційні посередники беруть гроші тільки після підписання трудового договору між роботодавцем і клієнтом.
Правило № 2: уважно читаємо контракт
Ретельно прочитайте контракт з посередником. У ньому повинна бути така інформація: номер, дата, місце укладення договору, найменування посередника, номер і дата видачі ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном, місцезнаходження посередника, відомості про клієнта.
Крім того, там описані права, обов'язки і відповідальність сторін, умови змін, розірвання та анулювання договору, порядок вирішення спірних питань, визначення форс-мажорних обставин і дії сторін при їх настанні, перелік додаткових послуг, які можуть бути надані посередником за плату, термін дії договору та реквізити сторін договору.
Договір укладають у двох примірниках (один залишається у посередника, інший - у працівника) і нотаріально завіряють.
Правило № 3: воно ж ключове
Ні за яких умов не можна віддавати свої особисті документи і паспорт посереднику або роботодавцю.
Зазвичай в трудове рабство потрапляють ті, у кого під різними приводами забирають паспорт. Без нього іноземний працівник стає практично безправним.
Правило № 4: особлива увага на дрібний шрифт
Вимагайте трудовий договір у іноземного роботодавця і уважно його вивчіть, особливо рядки, написані дрібним шрифтом. У разі незнання мови варто звернутися до перекладача, щоб точно все зрозуміти.
У польських ЗМІ повідомляли про українського заробітчанина, який через незнання польської мови не читав свій трудовий договір і не знав, що йому будуть платити менше, ніж обіцяли посередники.
У договорі повинні бути такі дані: реквізити роботодавця, вимоги до працівника, відомості про характер роботи, умови праці, її оплати та проживання на території країни працевлаштування, умови страхування, термін дії договору, умови продовження його дії і розірвання, порядок покриття транспортних витрат та таке інше.
Так само, як і з посередниками, у працівника залишається свій екземпляр договору.
Крім того, роботодавець повинен показати копію колективного договору з даними про права та обов'язки іноземного роботодавця і найманого працівника, розмір та порядок виплати заробітної плати, підставами для припинення трудового договору та умовами праці.
Правило № 5: якщо потрапили в біду
Якщо потрапили в трудове рабство, потрібно звернутися до територіальної інспекції праці за місцем виконання роботи зі скаргою.
У разі відсутності трудового договору добитися правди можна тільки через суд. Але тільки за умови, якщо є документи, які підтверджують факт виконання робіт. Наприклад, підписані представником компанії документи про кількість робочих годин.
Втім, відстояти свої права в суді можна, тільки якщо людина легально працює в Польщі.
Краще завжди мати при собі телефони українського посольства - дипломати завжди можуть якщо не допомогти, щось підказати, як діяти.
Майже половина поляків вважають, що їм не підвищують зарплати через заробітчан.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:46, 12 квітня
11:46, 12 квітня
21
11:19, Сьогодні
live comments feed...